Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
baner-1000x90-2.11.2020-piece-timeline.gif
Zagospodarowanie skarpy dobiegło końca

Wykonawca zakończył prace na skarpie przy Urzędzie Miasta. Zagospodarowanie tego terenu odbyło się w ramach realizacji projektu z dofinansowaniem unijnym. Już dzisiaj zostanie rozebrane ogrodzenie placu budowy i każdy z Państwa będzie mógł swobodnie wejść na wzgórze przy Urzędzie Miasta. Na efekty rewitalizacji będziemy musieli jednak poczekać do wiosny, kiedy wszystkie rośliny rozkwitną.

Co zostało wykonane?

Powstała alejka spacerowa o nawierzchni mineralno-żywicznej, schody ażurowe z wejściem od strony Lipowej oraz trybunka od strony targowiska. Skarpa została oświetlona – zamontowano oprawy LED w gruncie, a także pionowe słupki podświetlające zarówno schody jak i okazałe dęby – pomniki przyrody. Ponadto pojawiły się nowe elementy małej architektury: ławki parkowe, kosze na odpady, stojaki rowerowe oraz budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Zobaczymy też domki, stanowiące schronienie dla owadów. W końcowym etapie wykonano prace związane z zaprojektowaną zielenią oraz pielęgnacją dębów.

Dzisiaj odbył się ostateczny odbiór inwestycji, która zupełnie zmieniła ten obszar tworząc kolejne miejsce wypoczynkowo-pamiątkowe na mapie naszego miasta.

Jednak należą się Państwu dodatkowe wyjaśnienia co do ostatecznego wyglądu skarpy, gdyż na chwilę obecną nie jest on docelowy. Projekt powstał w poprzedniej kadencji samorządu, który podpisał umowę na dofinansowanie tego zadania.

Niestety projektant nie wziął pod uwagę specyfiki tego terenu oraz warunków i czynników z tym związanych, które mogły mieć zasadniczy wpływ na realizację zadania, jak też późniejsze bezpieczeństwo użytkowania skarpy. Nie przeprowadzono żadnych badań geologicznych skarpy. Wykonano jedynie bardzo płytkie badania odkrywkowe, co nie dawało jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy skarpa po wykonanej rewitalizacji nadal będzie stabilna.

Dlatego już na początku inwestycji pojawiły się pierwsze problemy oraz ryzyko, że zaprojektowane rozwiązania, z intensywną ingerencją w grunt, mogą wpłynąć negatywnie na sąsiadujący ze skarpą budynek użyteczności publicznej, tj. budynek Urzędu Miasta.

Wstrzymaliśmy tę inwestycję, celem przeprowadzenia specjalistycznych badań i analiz geologicznych, których niestety zabrakło na etapie projektowania. Wykazały one, że konieczne jest wprowadzenie kilku istotnych zmian do projektu, adekwatnych do wymagającego terenu skarpy.

Cała ta sytuacja wpłynęła na termin wykonania inwestycji, musieliśmy go przedłużyć o trzy miesiące aneksując umowę. Zostaliśmy zmuszeni do zmiany zakresu projektu poprzez ograniczenie niektórych elementów, zastępując je zupełnie innymi. Aktualnie jesteśmy w okresie późno jesiennym. Nie jest to najlepszy moment na dokonywanie nasadzeń niektórych roślin, szczególnie krzewów ozdobnych. Jest zbyt duże ryzyko, że nie przyjmą się i zakupione sadzonki trzeba będzie wyrzucić. Dlatego, zapobiegając marnotrawieniu środków z budżetu miasta, część nasadzeń zostanie wykonana wiosną przyszłego roku. W szczególności uzupełnieia nasadzeń krzewów i kwiatów dotyczą obszaru, który jest widoczny od strony ulicy Lipowej.

Inwestycja ta pokazała, że należy z rozwagą podchodzić do wszelkich inwestycji, przede wszystkim przewidywać jej skutki i ryzyko związane z bezpieczeństwem wykonanych prac. Niestety tego zabrakło przy projektowaniu, co mogło zakończyć się nawet osunięciem skarpy i drzew, w tym tak cennych pomników przyrody. Jednak udało nam się pokonać te trudności, wprowadzając takie rozwiązania, które nie tylko w znacznej mierze zachowują pierwotny zamysł zagospodarowania, ale przede wszystkim będą służyć bezpieczeństwu korzystania mieszkańcom z tego zielonego terenu.

Przedsięwzięcie zrealizowane w ramach projektu pt. "Poprawa jakości przestrzeni publicznej oraz środowiska miejskiego w Zielonce poprzez kompleksowy rozwój terenów zieleni" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
baner-www.png
Image4.png
deklaracja dostępności cyfrowej.png
b1.png
b2.png
b3.png
unia button maly.png
baner_tel_alarm.png
baner bilet.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: