Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
baner-1000x90-2.11.2020-piece-timeline.gif
Szczepienia przeciw COVID 19 - nowe informacje

Temat szczepień przeciwko COVID -19 budzi coraz większe zainteresowanie. Tym samym pojawia się coraz więcej pytań o szczegóły całego procesu. Niestety wciąż nie znamy odpowiedzi na wszystkie Państwa pytania, gdyż ogólnopolski system jest nadal w przygotowaniu i dopracowywaniu. Jednak na podstawie informacji zamieszczanych na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie, postaramy się przybliżyć temat.

WAŻNE! Kilka dni temu informowaliśmy Państwa, że nasz Miejski Ośrodek Zdrowia w Zielonce zgłosił się w pierwszym terminie do Narodowego Programu Szczepień. Ośrodek nie uzyskał oficjalnego potwierdzenia o kwalifikacji, ale został wpisany na ogólnopolską listę punktów szczepień, która jest dostępna na stronie

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mazowieckie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce Zielonka i pojawią się dwa punkty w naszym mieście. Są to:

Czy szczepionka jest płatna i obowiązkowa?

Szczepienia będą bezpłatne i dobrowolne.

W jaki sposób zgłosić się do zaszczepienia?

Zgodnie z informacjami podanymi na rządowej stronie gov.pl, szczepienia odbywać się będą na podstawie e-skierowań, ważnych 60 dni od dnia wystawienia. Skierowania będą wystawiane automatycznie w specjalnym do tego celu systemie, w zaplanowanej kolejności szczepień, czyli zgodnie z harmonogramem dla poszczególnych grup wiekowych i zawodowych (tzw. grupy "0", "1", itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL lub dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania lub gdy z nieznanej przyczyny takie skierowanie nie zostało wygenerowane w systemie centralnym).

Jednocześnie zostanie uruchomiony drugi system - CENTRALNY SYSTEM E-REJESTRACJI - służący do przygotowania grafików szczepień pacjentów w poszczególnych punktach. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania. Wystarczy, że podamy swoje dane osobowye (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem do wystawiania skierowań). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em (przypomnienie).

Kiedy będzie można się zapisać na szczepienie?

Zgodnie z informacjami podawanymi w mediach oraz na stronnie gov.pl, zapisy poprzez centralny system e-rejestracji, mają rozpocząć się po 15 stycznia 2021 roku. Natomiast należy pamiętać, iż jest to termin planowany i może ulec zmianie. Jest on zależny od decyzji organów centralnych. W przypadku oficjalnego potwierdzenia terminu rozpoczęcia zapisów, niezwłocznie będziemy Państwa informować o dostępności rejestracji. Komunikaty będą zamieszczane na naszej stronie internetowej, FB oraz wysyłane poprzez SMS Zielonka.

Na chwilę obecną nie ma możliwości zapisania się na szczepienie poprzez centralną e-rejestrację w Miejskim Ośrodku Zdrowia w Zielonce ani w żadnym innym punkcie szczepień na terenie kraju - dotyczy szczepień populacyjnych.

Jaka jest kolejność szczepień?

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

"Etap 0". Szczepieni mają być: pracownicy sektora ochrony zdrowia (między innymi lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień przeciw COVID-19 na etapie zero, by bez przeszkód mogli odwiedzać swe dzieci w szpitalach.

"Etap I". Szczepieni mają być: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, a także nauczyciele i pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

"Etap II". Szczepione mają być: osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (na przykład choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość), albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. W tym etapie szczepione będą też osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

"Etap III". Szczepieni mają być: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Kiedy rozpoczną się szczepienia?

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła do Polski 26 grudnia. Obecnie trwa szczepienie osób zakwalifikowanych do Etapu O w Narodowym Programie Szczepień. Nie znamy szczegółowego harmonogramu dla kolejnych etapów. Zielonka, tak jak i wszystkie gminy w Polsce, zależna jest w kwestii szczepień przeciwko Covid 19 od decyzji władz państwowych, koordynujących ten proces w całym kraju.

Jeśli tylko pojawią się nowe informacje, będziemy Państwa na bieżąco informować o szczegółach, w tym dotyczących rozpoczęcia zapisów i szczepień w Zielonce.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:

ezdrowie.gov.pl/portal/artykul/szczepienia-przeciwko-covid-19

https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Dostępna jest również bezpłatnam całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, pod numerem 989

Dla osób telefonujących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: (22) 62 62 989

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
baner-www1.png
koronawirus copy.png
deklaracja dostępności cyfrowej.png
b1.png
b2.png
b3.png
unia button maly.png
telefony alarm.png
bilet.png
spis.png
geo_m.jpg
ochrona danych.png
baner Podatki SMS Email.jpg
baner_eko_zielonka5.jpg
c1.png
baner niskoemi.png
c2.png
c5.png
c3.png
c4.png
ob_cyw.png
baner hałas przy s8.png
newsletter.png
rewitalizacja2.jpg
bgov_2017.png
wrotamazowsza.png
zielonka_archiw2.jpg
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: