Rodzicu! Depresja to podstępna choroba, która atakuje już w młodym wieku. To aktualnie najczęściej występująca choroba psychiczna, której głównym problemem jest niska wykrywalność. Jeśli podejrzewasz ją u swojego dziecka, szukasz pomocy w poradzeniu sobie z jego emocjami, nie czekaj i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze specjalistą.
Samorząd Województwa Mazowieckiego uruchomił program polityki zdrowotnej, by wesprzeć młode osoby zmagające się z depresją. Można bezpłatnie otrzymać niezbędną pomoc w walce z tą chorobą - diagnozę, konsultacje ze specjalistami oraz, w dalszym etapie programu, uczestnictwo w sesjach terapeutycznych.
Jak wziąć udział w programie?
- Jeśli podejrzewasz u siebie lub u swojego dziecka depresję należy skontaktować się z jedną z placówek świadczących usługi w ramach programu (lista placówek dostępna jest pod tym linkiem, oraz w załączeniu do niniejszego artykułu).
- Po wstępnej kwalifikacji wykonane zostanie badanie przesiewowe w kierunku wykrycia depresji.
- Osoby z pozytywnym wynikiem zostaną zaproszone na konsultację ze specjalistą, przeprowadzenie sesji terapeutycznych (maksymalnie 25 sesji) oraz podsumowanie terapii.
Jakie są warunki, by zakwalifikować się do programu?
- wiek od 12 do 21 roku życia;
- zamieszkanie na terenie województwa mazowieckiego;
- wypełnienie druku świadomej zgody na udział w programie (w przypadku osób do 18 roku życia, druk ten wypełnia osoba aplikująca do programu oraz rodzic/opiekun prawny), który można pobrać z załącznika u dołu strony;
- złożenie pisemnego oświadczenia, że nie jest się obecnie uczestnikiem innego programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych oraz nie korzysta się w momencie aplikowania do programu ze zbieżnych świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
Program skierowany jest również do pedagogów. Dla tej grupy osób przewidziane są szkolenia dla kadry szkół z województwa mazowieckiego. Uczestnikom szkoleń przekazywane będą informacje dotyczące m.in. specyfiki zaburzeń depresyjnych, stresu w szkole zarówno podczas nauczania stacjonarnego jak i zdalnego, który to występujje wśród dzieci i młodzieży, skuteczności odpowiednio wcześnie podjętego leczenia depresji. W ramach edukacji omówiona także zostanie kwestia reagowania i możliwości pomocy uczniom, u których zaobserwowane zostaną niepokojące zachowania.
* "Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego" na lata 2022-2024, którego głównym celem jest identyfikacja podejrzenia zaburzeń depresyjnych u minimum 0,2% dzieci i młodzieży.